Domácí posilovna

Fanoušci zdravého životního stylu nacházejí čím dál více důvodů, proč trénovat doma. Mezi výhody domácí posilovny patří kromě zlepšování kondice a celkového zdraví rovněž důvody jako ušetřené vstupné, čas strávený na cestě do veřejného fitcentra či možnost zacvičit si bez ohledu na otevírací dobu nebo bez otravného čekání na volný cvičební stroj. K nesporným výhodám patří také cvičení bez zvědavých pohledů cizích lidí.

Trend budování domácích fitness center potvrzují i architekti. Místnost pro relaxaci je v současné době obvyklou součástí nových domů a kromě populární sauny do nich majitelé nemovitostí stále častěji umisťují právě domácí posilovnu. Při rozhodování, zda domácí fitness ano, či ne, je nutné si uvědomit, že všechny parametry profesionálního fitcentra nemůžeme doma dosáhnout. V domácích podmínkách jsme omezení prostorem a tedy i počtem cvičebních strojů, při cvičení doma také obvykle není po ruce profesionální trenér, který by opravil chyby v technice. Těch se však můžeme vyvarovat sestavením tréninkového plánu od odborníka, který nám zároveň může vysvětlit základní cvik a pak už cvičení v domácím prostředí nic nebrání.

Po zvážení kladů a záporů domácí posilovny se musíme rozhodnout, kam posilovnu umístíme. Pokud je dům teprve ve fázi nákresů architekta, je situace samozřejmě snazší. Zkušený architekt vyhradí posilovně samostatnou místnost s dostatečným přísunem čerstvého vzduchu a se samostatným vchodem bez schodů (stěhování strojů dovnitř a ven bude snazší).

Pro důkladný trénink na rotopedu či stepperu pak může dobře posloužit i větší ložnice či velmi oblíbený prostor v obýváku před televizí. Při zařizování posilovny je nutné počítat s tím, že by místnost měla být vybavena speciálním povrchem, který přežije zvýšenou zátěž. Vhodné je na podlahu položit silnější koberec, nebo ideálně speciální pryž, která je dobře hygienicky udržovatelná a zároveň tlumí dopady závaží. A jaké zařízení si do posilovny pořídit? V tomto rozhodování pomůže osobní cíl cvičení. Zda chceme spálit tuky, či spíše nabrat svalovou hmotu.

Aerobní trenažér je vhodné vybírat dle osobních preferencí, protože sport by měl být především zábavou. Někoho láká veslování, jiný je zase nadšený cyklista a třetí nedá dopustit na běhání. Obecně můžeme doporučit dva základní trenažéry – a to rotoped a momentálně mimořádně populární crossový (eliptický) trenažér, který zapojí do cvičení celé tělo, umožňuje rychle spalovat tukové zásoby a cvičení na něm je zábavné. Další trenažéry vybíráme podle toho, co nás baví a na jaké partie chceme cvičení zacílit. Rotopedy, ergometry, běžecké pásy a cyklotrenažéry tvarují především dolní končetiny, crossový trenažér všechny partie kromě břicha, veslovací trenažér ramena, záda a břicho, nohy a stepper hýždě a nohy.

Přidat komentář

Bydleniainspirace.cz
Logo