Příprava zahrady na zimu

Dny jsou stále chladnější a podzim se blíží. Proto je nejvyšší čas připravit svoji zahradu na zimní spánek.

Péče o trávník

Trávník je základ zahrady, a proto byste péči o něj neměli rozhodně podceňovat. Kromě pravidelného hrabání spadaného listí je během podzimu stále potřeba trávník pravidelně sekat, dokud roste, což bývá v závislosti na počasí zhruba do konce listopadu.

Trávníky přezimujte mírně obrostlé. Je důležité posekanou trávu odklízet, protože v sychravém podzimním počasí se pod ní rychle tvoří plísně. Můžete ji dále využít pro kompostování.

Zeleninové záhonky a okrasné keře

Začátek podzimu patří především sklizni – košíky a ošatky se plní ovocem a zeleninou a pobyt na zahradě je stále ještě provázen slunečným počasím. Kromě práce na zahradě přichází na řadu uskladňování úrody, zavařování kompotů a marmelád, sterilizování či mražení. Po sklizni zeleninových záhonů je nezapomeňte připravit na zimní regeneraci.

Podzimní výsadba jarních rostlin

Vzhled kvetoucí jarní zahrádky je třeba řešit už na podzim. Většina cibulovin, které kvetou na jaře, se totiž vysazuje právě v podzimním období. Patří k nim oblíbené typy okrasných květin, jakými jsou narcisy, tulipány či hyacinty. Podzim je rovněž vhodnou dobou na výsadbu ozimých letniček (např. měsíček zahradní) a dvouletek (náprstník, divizna, macešky), které zvládnou přezimovat venku. Sázet můžete rovněž i trvalky v kontejnerech.

Pokud rostliny přesazujete, vyhněte se těm kvetoucím (chryzantémy, hvězdnice). Některé druhy rostlin, které potřebují kyselejší půdu (azalky, vřesy nebo rododendrony), proto je vhodné sázet do speciálního substrátu, případně můžete vylepšit zeminu přidáním rašeliny.

Podzimní péče o trvalky a dřeviny

Také na podzim vyžadují vaše zahradní rostliny, ať už jde o trvalky nebo o keře, určitou péči. Práce s nimi je již méně, ale přesto byste ji neměli zanedbat a rostliny na zimu připravit. Odstraňte odkvetlé květy. Všem rostlinám odstraňte před příchodem prvních mrazíků poškozené části – jako například zlomené části trvalek, nalomené větve. U druhů vyžadujících zimní ochranu přikryjte rostliny a paty keřů s příchodem prvních mrazíků přikrývkou z chvojí, zeminy, listí a podobně.

Na horní část rostliny použijte netkané textilie nebo jutu, větší rostliny svažte (hrozí jejich vylomení sněhem). Pokud máte v záhonech a výsadbách mulčovací kůru a je již částečně rozložená, doplňte ji. Půda nepromrzne, kůra zadržuje vlhkost, což oceníte zejména v případě suchých zim s holomrazy. V teplé a suché zimě (nad 5 stupňů Celsia) zalévejte květiny dvakrát do měsíce,kdy potřebují mírně vlhkou zeminu.

Podzim je ročním obdobím plným barev. Příroda hýří převážně odstíny od světle žluté přes jemné a syté tóny oranžové až po temně červenou.

V zahradách a na balkónech se však někdy stává, že se po letní pestrosti v tomto období takříkajíc slehne zem. Co je potřeba udělat pro to, abyste se optimistickými barvami mohli obklopovat i těsně před tím, než nastane pro rostliny období klidu a vše zakryje bílá sněhová peřina, si povíme na následujících řádcích.

Ovocné stromy a keře

Po sklizení úrody z ovocných stromů nadchází čas připravit je na zimní období – stejně jako ostatní stromy a keře. Důležité je ochránit jejich kořeny před mrazy – použít můžete například spadané listí, které vytvoří půdní kryt. Ten rovněž omezuje odpar vody a během zimy se rozkládá, čímž vytváří přirozené hnojivo. Kmeny stromů lze před poškozením mrazem chránit nátěrem z vápna nebo pomocí speciálních ochranných fólií. Můžete na ně rovněž umístit lepové pásy, ochráníte je tak před zelenými housenkami.

Vysaďte stromky

Stejně jako v případě výše zmíněných květin i u většiny druhů prostokořenných ovocných stromů (angrešt, rybíz, maliník nebo jádroviny,výjimkou jsou teplomilné broskvoně, meruňky a ořešáky) je nejvhodnější dobou pro jejich výsadbu podzim, kdy jsou nižší teploty a vyšší vlhkost. Ovocné stromy je sice možné vysazovat i v jarním období, ale ty zasazené na podzim rychleji přirůstají a lépe se vyvíjejí. Jehličnany a stálezelené listnáče sázejte v termínech od září do poloviny října, opadavé listnáče od konce října až do listopadu.

Kompost

Když budete důslední a dáte na všechny naše tipy a rady, pak vám jistě vznikne hromada přírodního odpadu. Ten samozřejmě patří jen a pouze na kompost. Pokud jste ho zatím nezaložili, máte ideální příležitost. Věděli jste, že se v něm leckdy před mrazem ukryje i nějaké to zvířátko?

Živý plot

Stávající živé ploty je vhodné před příchodem zimy sestříhat, a to pomocí zahradnických či elektrických nůžek (ty se vyplatí zejména v případě vyšších a rozsáhlejších plotů). Stálezelené živé ploty stačí stříhat jednou v roce, ideálně koncem října v době vegetačního klidu. Pokud po sestříhání objevíte prázdná místa, která vznikla zlomením či odumřením větévek, můžete je zaplnit sousedními větvičkami, které jednoduše zapletete přes poškozené místo a upevníte drátem či lýkem. Před zimou je nutné ploty dobře zalít ještě předtím, než půda promrzne. Kořeny keřů je vhodné přikrýt vrstvou mulčovací kůry (ve výšce alespoň 7 centimetrů) – ta zabraňuje růstu plevelů, chrání kořeny před mrazem a půdu před vysušením. Zvolíte-li okrasnou kůru, bude výsledek velmi efektní i pro oko.

Přidat komentář

Bydleniainspirace.cz
Logo