Jak vybrat sedací soupravu?

Sedací souprava je srdcem obývacího pokoje a každý si tak chce vybrat tu nejlepší. Při výběru sedací soupravy je důležité větší množství různých aspektů. Důležitý je pochopitelně vzhled a barva. Sedačka by však neměla pouze dobře vypadat, musí být také funkční.

Při výběru sedací soupravy zvažte různé parametry, každý nejprve musí najít sedačku, která mu bude vyhovovat velikostně. Velikost sedací soupravy je úzce spjata s prostorem, do kterého budete chtít sedačku umístit. Sedací soupravu najdete především v obývacím pokoji, ale stát může i v kanceláři, pracovně či na jiných místech.

V obývacím pokoji oceníte velkou sedačku, na které budete moci relaxovat, sedačka v kanceláři by měla umožnit především pohodlné vstávání. Proto na těchto místech najdete spíše vyšší sedačku. Dopředu zvažte, zda budete chtít využívat funkce, které různé soupravy nabízí. Některé typy jsou doplněny o úložný prostor, jiné budete moci rozložit.

Typy

Sedací soupravu můžete využívat různými způsoby. Ne každá sedací souprava slouží pouze k relaxování a odpočinku. Některé soupravy můžete používat i jako klasickou postel a výhodou dalších je úložný prostor.

Rozkládací

Možnost rozložení je velmi žádaná funkce, kterou nabízí velké množství výrobků. Sedací soupravy mají několik různých mechanismů, které vám rozložení umožní. V prodejnách by vám měli umožnit tyto mechanismy vyzkoušet. Rozkládací sedací soupravy můžete využívat i k občasnému přespávání návštěv. Na rozkládací sedačce můžete připravit pohodlné místo i pro nemocné děti nebo jiné členy rodiny, kteří nebudou muset trávit čas o samotě.

Sklopný systém click-clack – jednoduchý a oblíbený způsob rozkládání. Sedací soupravu rozložíte pouhými dvěma pohyby. Tento systém volte v případě, kdy budete sedačku rozkládat pouze občas.

Vysouvací systém – sedací souprava ukrývá celistvou matraci, která je zpravidla umístěna na odpruženém roštu. Tyto sedačky jsou vhodné i pro pravidelné přespávání a nahradí klasickou postel.

Sklopná záda – sedačku rozložíte díky možnosti sklopit zádovou část. Sedací část lze posunout směrem dopředu a zádovou část můžete položit. Při rozkládání však musíte počítat s tím, že je třeba celou sedačku posunout od zdi. Ani tento způsob není vhodný pro pravidelné rozkládání.

Vysouvací zásuvka – součástí sedací soupravy je vysouvací zásuvka. Sedačku rozložíte tahem za madlo, díky tomu se vysune celá matrace. Některé sedačky nejsou příliš pohodlné pro každodenní spaní, protože sedací a lehací plocha nemusí být v jedné rovině. Obecně je však tento způsob jedním z nejoblíbenějších a sedačky jsou vhodné i pro častější přespávání.

Úložný prostor

Oblíbené jsou soupravy s úložným prostorem. Úložný prostor nabízí i rozkládací sedačky. Do úložného prostoru můžete umístit vše, co se vám nevejde do obývací stěny nebo skříně.

Polohovací

Dražší sedací soupravy mohou mít polohovací podhlavníky i područky. Polohovat tyto části můžete u levnějších sedaček mechanicky, v případě dražších je polohování elektrické.

Velikost

Velikost je parametr, na který se vás v prodejně s nábytkem zeptají jako první. Velikost určuje nejen prostor, kde bude sedačka stát, ale i počet osob, které ji budou běžně používat.

Kromě klasických sedacích souprav lze pořídit sedačku rohovou nebo sedačku s tvarem písmene U. Rohové sedačky nabízí více prostoru k sezení a jsou vhodnější pro komunikaci. Pomocí rohové sedačky můžete oddělit obývací část od části jídelní.

Konstrukce

To, co na první pohled neuvidíte je konstrukce sedací soupravy, která drží celou sedačku pohromadě.

  • Dřevo – konstrukce bývá u dražších sedaček vyrobena ze dřeva, tento materiál se vyznačuje dlouhou životností. Mezi nejkvalitnější patří konstrukce vyrobená z dubu, za kvalitní je považovaná borovice a smrk. Levnější sedací soupravy mají konstrukci vyrobenou z dřevotřísky. U tohoto materiálu musíte počítat s kratší životností. Udávaná životnost pravidelně používané dřevěné konstrukce je 10 – 15 let.
  • Kov – nejdelší životnost mají soupravy s kovovou konstrukcí. Za tyto výrobky však zaplatíte nejvíce. Kovovou kontrakci by měly nabídnout rozkládací sedačky. Tyto sedačky poznáte i podle vysoké nosnosti.
  • Plast –  nejlevnější a nejméně kvalitní soupravy mají konstrukci vyrobenou z plastu. Tento materiál však nenajdete u předních výrobců nábytku.

Výplň

Další část sedací soupravy tvoří výplň. Základním nosným prvkem jsou dřevěné lamely, pružinový vlnovec nebo nosné pásy. Jádro bývá vyrobeno ze studené pěny nebo pružin. Jestliže je jádro tvořeno pěnou, mělo by se jednat o pěnu dvou rozdílných tvrdostí. Tvrdší se nosná pěna, sedací část tvoří měkčí pěna. Na výplň se používá také líná pěna a dokonce peří. Tyto materiály se ale po čase prosedí, což se projeví typickými nevzhlednými dolíky. Levné sedačky mohou mít výplň z drceného textilu a na výrobu dětských sedaček se používá jako výplň molitan.

Potah

Na rozdíl od konstrukce je potah to, co vidíte ihned. Důležitý je nejen jeho vzhled, ale i jeho funkčnost. Potah musí být nejen pohodlný, ale i pevný, odolný a snadno udržitelný. Kvalitní potah poznáte podle vysoké hustoty a malého počtu švů.

Sedací soupravy mohou mít potah kožený nebo látkový. Životnost potahu je udáván parametrem odolnost vůči oděru, který je udávaný v otáčkách. Kvalitní potahy mají vyšší čísla oděru, za kvalitní se považují potahy s 250 000 otáčkami.

Na výrobu potahů se používají různé tkaniny:

  • Bavlna – přírodní materiál, který však není příliš kvalitní. Bavlněný potah má krátkou životnost a nestálé barvy. Výhodou je nižší cena.
  • Mikrovlákno – dražší materiál, který je příjemný na dotek. Sedací soupravy s potahem z mikrovlákna nabízí luxusní vzhled. Mikrovlákno se bude poměrně snadno udržovat.
  • Mikroplyš – s tímto materiálem se setkáte nejčastěji. Podklad tvoří 50% PES a 50% bavlny. Horní vlas je vyroben ze 100% nylonu. Toto složení zajistí vysokou odolnost a snadnou čistitelnost.
  • Žinylka – novější módní materiál, který je velmi příjemný na dotek. Podklad je tvořen z 50% PES a z 50% bavlnou. Do podkladu je vetkaný vlas vyrobený ze 100% bavlny. Potah z žinylky není vhodný do bytu s malými dětmi, protože se hůře čistí.
  • Mikrofáze – další novější materiál je oblíbený pro svoji dobrou pořizovací cenu i vlastnosti. Potah z mikrofáze je vhodný pro časté používání, oceníte velkou odolnost vůči špinění a snadnou údržbu.
  • Eko kůže/ umělá useň – tyto materiály v současné době nahrazují koženku, která byla velmi náchylná k mechanickému poškození a praskání. Tato kombinace materiálů je příjemná na dotek, snadno se čistí a je vhodná i pro alergiky.
  • Kůže – přírodní materiál s luxusním vzhledem a dlouhou životností. Kožená sedačka je ideální pro časté používání, snadno ji vyčistíte pomocí vody a saponátu. Do rodin s dětmi se doporučuje pořídit sedací soupravu s vysoce chráněnou zalakovanou kůží.

Značka

Pro sedací soupravu se vypravte do prodejny nábytku, kde si budete moci sedačku vyzkoušet a kde si budete moci vybrat barvu potahu pomocí vzorníku. Díky tomu, že si sedačku vyzkoušíte, nebude výrobce nijak zvlášť důležitý. Jednotlivých výrobců je opravdu velké množství, pro pořádek můžeme jmenovat značku Expedo, SuperMobel, Drevona, Nábytek Bogart, Asko Nábytek a další.

Cena

Sedací soupravu budete pochopitelně vybírat i podle pořizovací ceny. Cenové rozpětí je zde opravdu velké a v nabídce jsou nejen poměrně levné sedačky, ale i drahé a luxusní kousky. Při pořizování sedací soupravy se však nevyplatí příliš šetřit, protože sedací souprava představuje dlouhodobou investici. Levnější sedačky pořídíte do 10 000 Kč. Za tuto cenu pořídíte kvalitní sedačku pro 2 osoby nebo méně kvalitní sedačku pro více osob. Zlatou střední cestu tvoří sedačky s cenou 25 – 40 000 Kč. Nejdražší sedačky vyjdou na 50 a více tisíc Kč. Za koženou sedačku však můžete zaplatit i 100 000 Kč.

Údržba

Sedací soupravy zpravidla nevyžadují žádnou specifickou údržbu. Většinu materiálů vyčistíte pomocí hadříku a mýdlového roztoku. Více péče vyžaduje kožená sedačka, kterou je nutné 1 x ročně ošetřit impregnačním přípravkem. Kožená sedačka pak nesmí být umístěna u zdroje tepla, tedy krbu nebo radiátorů. K čistění sedaček můžete používat i ruční vysavač a některé potahy lze čistit pomocí parního čističe.

Otázky a odpovědi

Co vše může sedací souprava nabídnout?

Kromě běžných funkcí jako je možnost rozložení nebo přítomnost úložného prostoru mají sedací soupravy i další praktické prvky. Oblíbené jsou područky nebo praktické opěrky na nohy. Součástí sedací soupravy může být i taburet nebo kapsa, do které uložíte ovladač, televizní program atd.

Jaké barvy potahů jsou oblíbené?

Potahy nabízí nepřeberné množství barev. Barvu potahu si budete moci zvolit pomocí vzorníků, které zahrnují i více než sto různých barevných kombinací. Obecně oblíbenější jsou světlejší barvy, ale na své si přijdou i milovníci tmavých potahů. Kromě jednobarevných můžete pořídit potah se vzory. Barvu potahu je vhodné sladit se vzhledem celého pokoje.

Co vše mohou sedací soupravy nabídnout?

Množství funkcí se liší v závislosti na pořizovací ceně. Levnější sedačky mívají úložné prostory nebo je můžete rozkládat či polohovat. Dražší sedačky mohou být vybaveny držáky na nápoje, větší odkládací plochou, USB výstupem či reproduktory.

Závěr

Sedací soupravu vždy vybírejte přímo v prodejnách s nábytkem. Důležitá je i osobní zkouška, během které vyzkoušíte pohodlí sedáků i to, jak snadno se bude ze sedačky vstávat. Sedací soupravy se liší i výškou opěrek. Zatímco některým budou vyhovovat nižší opěrky, jiní si více užijí posezení na sedačce s vysokým opěrákem. Jestliže vybíráte rozkládací sedačku, vyzkoušejte si i způsob rozkládání. V případě, kdy si z široké nabídky nevyberete, můžete si nechat sedačku vyrobit na míru.

Přidat komentář

Bydleniainspirace.cz
Logo