U jídelního stolu

Pokud jsme si již vybrali ten správný jídelní stůl, čeká nás ještě další rozhodování, tentokrát o židlích. I ty jsou pro fyzické pohodlí a duševní relaxaci všech členů rodiny při společném jídle nenahraditelné.

Pro zdravé sezení by měla jídelní židle stejně jako židle pracovní splňovat několik požadavků. Především by nám sezení mělo být přirozené, v jejím náručí bychom se měli cítit přirozeně rozhodně déle, než po dobu konzumace oběda. Naše pocity přímo ovlivňuje konstrukční řešení, tvar a sklon sedáku i opěráku, přítomnost područek i materiál čalounění. Pro tvary, rozměry a jejich vzájemné vztahy – takzvanou ergonomii – sedacího nábytku platí zcela jasná pravidla vyplývající z lidské fyziognomie. Držení těla je opěradlem jemně nuceno ke správnému vzpřímenému sezení, správná výška a sklon sedáku zajistí optimální úhel v ohnutých kolenou.

Téměř rovné a poměrně pevné sedadlo židle by mělo být přibližně 44 – 45 cm nad zemí, s mírným sklonem k páteři. Nemusí však nutně podepírat celá záda, stejně kvalitní sezení poskytne i odlehčená konstrukce s opěradlem pouze pro horní polovinu zad. Významnou roli pro naše pohodlí hraje současně hloubka sedu neboli vzdálenost od opěradla k hraně sedadla. Při výběru v obchodě se nebojme na židli posedět. Naše pocity nám po několika minutách spolehlivě řeknou, zda s touto židlí čeká naši rodinu příjemná budoucnost.

Pohodlí i pro ruce

Opěrky židli opticky výrazně vymezují vůči okolnímu prostoru, svým tvarem a způsobem provedení podtrhují její styl a kromě toho plní významnou relaxační funkci. Područky, věrní pomocníci při vstávání a decentní opora při sedání, výrazně ovlivňují přirozené a pohodlné položení paže ohnuté v lokti. A nejen to: kromě pohodlnějšího držení šálku kávy nám usnadňují a zpříjemňují například každodenní čtení novin. Područky dřevěných židlí bývají zpravidla ploché, z masivního dřeva, ale mohou být i kovové, proutěné, plastové nebo dokonce skleněné.

Nesmrtelný Tronet

Pro naše pohodlí je důležitá přítomnost či absence čalounění a naše pocity ovlivňuje materiál potahu. Staré klasické židle vyráběné již zaniklou firmou Tronet a dodnes často napodobovány mnoha světovými designéry poskytovaly pohodlí i běž čalounění. Jejich ergonomicky tvarované sedlo dostalo ve výrobě tvary kopírující věrně a univerzálně lidské pozadí i volně položené nohy, zkrátka židle nám „padla jako vyšitá“. Srovnatelné pohodlí poskytoval proutěný výplet sedáku, který zpravidla kontrastní barvou oživil židli jemným dekorem pravidelného rastru.

Selský styl

Obyčejné selské židle napodobující rustikální styl a nejsou díky zcela rovným sedadlům ze dřeva příliš pohodlné, proto bývají kombinovány s molitanovými sedáky s potahy, které můžeme sundat a vyprat. K měkkému borovicovému dřevu židle, nejčastěji Moreno v medovém odstínu, se hodí látky s klasickými drobnými květinovými vzory, proužky nebo kostkami. Zajímavě vypadá kombinace více vzorů. Výraznější výtvarný prvek židli dodají sedáky se sukýnkou, dekorativně působí i stužky, které sedáku zajišťují stálou polohu. Materiál potahové látky je volen adekvátně k materiálu židle – k přírodnímu dřevu přírodní tkanina – nejlépe bavlna nebo len.

Koloniální styl

Židle v koloniálním stylu z exotického dřeva mají sedadla i opěradla často ozdobně vyřezávané nebo odlehčené látkovými profily, eventuelně vyplněné ratanovými pruty. Vhodné čalounění vytvoří masivní prošívaný polštář z přírodního, hrubého plátna barvy světlé kávy, karamelu nebo čokolády. Stylový bude potah z látky evokující svým vzorem srst divoké zvěře: tygrů, zeber, divokých krav nebo žiraf.

Historické repliky

Luxusní židle v retro stylu těžící z historických slohů bohatého měšťanstva – empíru či Biedermayer – mívají čalounění v odpovídajícím stylu. Vzory jsou klasické a dobové – popínavé révovými nebo růžovými květy v kombinaci s jemnými pruhy vytkané zlatými nebo stříbrnými vlákny na výrazněji barevném vínovém, modrém nebo zeleném podkladu. Tyto látky jsou praktické, směsové, s převahou umělých vláken.

Historický odkaz

Potahy moderních židlí jemně odkazujících na historii jsou decentní a přiměřené, zpravidla smetanové či béžové barvy, oživené maximálně jemným strukturálním květinovým vzorem. Samostatnou skupinu tvoří židle, které mají čalouněný sedák i opěrák a tvoří jakýsi přechod od židle ke křesílku. Jejich výhodou je odnímatelný a prací potah a jeho snadná výměna pro různé příležitosti.

50. léta

Židle z 50. let s lesklou trubkovou konstrukcí bývají doplněny kontrastně prošívaným čalouněním odkazujícím se k automobilismu a doplněné výraznějšími lesklými nýtky.

Současnost

kuchynsky-stul-a-zidle

Moderní židle 21. století využívají k čalounění všechny materiály, které doba nabízí – pravou i umělou kůži, které jsou téměř k nerozeznání, včetně exotických kůží divoké zvěře, látky se speciální nehořlavou a nešpinící se úpravou, látky s kovovým leskem a optickými efekty i látky, které kombinují hladkou strukturu s žinylkovými pruhy.

Nohama na pevné zemi

Stejně jako u ostatních nábytkových solitérů bychom kromě pohodlí neměli zapomínat na bezpečnost, obzvláště v rodině s dětmi. Předpokladem bezpečného užívání je dostatečně pevná a stabilní konstrukce, zajišťující prostorovou tuhost a únosnost. Vyhýbejme se proto atypickým výrobkům s třemi nohami a zvolme raději klasickou čtyřnohou. Je možné doporučit léty prověřenou dřevěnou konstrukci, eventuelně dřevěný sedák a opěradlo přišroubované k svařené kovové kostře. Kovová konstrukce může být rustikální z černého tepaného kovu nebo moderní z chromovaných nebo nerezových trubek. Mezi kovovými materiály v bytě se v poslední době prosazuje lehký hliník, který hraje prim především v nábytku pro mladé. Na nekonformních židlích inspirujících se v 60. letech se často objevuje v kombinaci s barevným plastovým sedákem.

Nástrahy moderních materiálů

Moderní židle jsou podle posledních trendů plastové a svým designem se opět hlásí k historii, konkrétně k barevným hippie 60. let. Umělé materiály se opět dostávají ke slovu a do interiéru vnášejí barevné akcenty. Sedadla a opěradla se oblékají do jemných pastelových tónů meruňkové, zelenkavé nebo vanilkově žluté, nebo sebevědomě volí jasné neředěné tóny základní palety. Hitem poslední sezóny jsou židle odlité z jednoho kusu s ergonomickými, měkce zaoblenými tvary umožňujícími překvapivě pohodlné sezení.

kuchynske-zidle

V souvislosti s aktuální otázkou udržitelného rozvoje bychom při výběru židle měli zohlednit také ekologické aspekty. Ani umělá hmota není věčná a u výrobků z ní po čase dochází k únavě materiálu. Fyzickému dožití plastového nábytku ale předchází jeho morální smrt – po několika letech se většina moderního nábytku okouká a nenávratně vyjde z módy. Vzepřít se neúprosnému zubu času se dosud podařilo pouze několika nábytkovým solitérem slavných návrhářů mezinárodního formátu. Většina ostatního nábytku končí v lepším případě odsunuta na chatách a chalupách, v tom horším na skládkách, kde se plastové kusy budou rozpadat nekonečné stovky let. To obyčejná a poctivá dřevěná židle nás tak snadno neomrzí, můžeme ji jednoduše repasovat a nově přečalounit nebo obléci do vlastnoručně zhotoveného potahu podle poslední módy. A když už skutečně nastane její čas, můžeme ji s čistým svědomím rozsekat a spálit v krbu uprostřed obývacího pokoje.

Kvalitní doplňky pro dům i zahradu najdete v obchodě VidaXL

Přidat komentář

Bydleniainspirace.cz
Logo