Vanu nebo sprchu?

Při dispozičním řešení malé koupelny se často setkáváme s otázkou, zda v prostoru určeném pro hygienu umístit vanu nebo sprchový kout. Odpovědí může být stále málo využíváný kompromis v podobě takzvaného vanového koutu nebo jednoduché zástěny na vaně.

Záleží na individuálních preferencích každého stavebníka, kterým dává přednost, účelnosti nebo kráse. Vanová zástěna zakrývá pouze část kolem baterie a sprchy, zachycuje pouze odstřikující vodu, ale v koupelně působí méně rušivě. Oproti tomu kout vytvoří kolem dokola uzavřený prostor, kudy neunikne ani kapka vody, splňuje tedy hlavně účelnost.

Cenový rozdíl je však v obou případech zanedbatelný – od deseti tisíc výše. Překážkou pro volby zástěny může být právě estetický dojem, zejména pokud na vanu instalujeme zástěnu pevnou. V malém prostoru někdy tento vanový prvek působí poměrně mohutně a při pohledu zvenčí se neubráníme dojmu velkého akvária v malém prostoru. Pro tento případ jsou na trhu k dispozici zástěny skládací s možností volby otočného nebo posuvného mechanismu. U posuvných vanových zástěn (většinou třídílných) bývá vždy jeden segment pevný a další dva se za něj složením schovají.

Na větší vany, zejména rohové, můžeme nainstalovat čtyřdílný kout, který má dva díly napevno a dva jsou posuvné. U otočných zástěn se celá stěna posouvá po delší části strany a poslední tabule se otáčí rovnoběžně s kratší stěnou. Při manipulaci s touto stěnou musíme být na pozoru v oblasti vodovodní baterie. Na trhu se objevily zástěny, kde manipulace  s baterií není problém, protože je můžeme snadno nadzvednout. Podobně jako u otočné se nejprve všechny části zatlačí ke stěně , kde je poslední díl uchycený ve svislé kolejnici. Díky hydraulickému zařízení můžeme pak spodní stranu nadzvednout až o 28 cm a pohodlně tak překlenout vodovodní baterii. Pro snadnější manipulaci bývá zástěna uprostřed doplněná madlem.

Ať už si zvolíte vanu nebo sprchový kout, měli byste myslet i na úsporu vodu. Díky šetřičům vody můžete ušetřit mnoho peněz ročně. Tento sortiment najdete na e-shopu Econea.cz, který je zaměřený na šetrnost k přírodě.

Přidat komentář

Bydleniainspirace.cz
Logo