Zeleň do interiéru rozhodně patří

Svěží zeleň interiérů s podzimem potemní. Důvodů je hned několik. Dny se krátí, ubývá světla a přirozené klima pokojů a chodeb je narušena topením. V říši pokojových rostlin však najdeme i takové druhy, které krátký den stimuluje k tvorbě květů a kterým nevadí nedostatek vzdušné vlhkosti. Jaké změny prožívají pokojové rostliny s příchodem podzimu a zda bychom měli změnit způsob péče o ně, to jsou aktuální otázky pro tento čas.

V našich interéru můžeme najít rostliny s různými životními cykly. Pravé projevy a reakce na změny je vhodné v průběhu roku sledovat a řídit se jimi při dalším pěstování. Některé pokojové rostliny se svým nenápadným celoročním projevem řadí v tématické literatuře mezi tzv. nenáročné.

kvetiny-bydleni-interier

Opakem jsou druhy choulostivé na jakoukoliv změnu i nedostatek péče. Pokud chceme zjistit jaké podmínky pokojové rostliny k růstu vyžadují, neškodí vědět, z které části světa vlastně pocházejí. S touto znalostí získáme představu o tom, v jakých přirozených podmínkách rostlina vyrůstá a jaké prostředí bychom pro ni měli vytvořit, aby se cítila jako doma. Proto se vyplatí obstarat si obsáhlejší knihu, která nám poskytne rady, jak který druh pěstovat. My si bez knih připomeneme podzimní reakce základních skupin rostlinné říše řazených do různých podnebných pásů.

Právě z tropických oblastí pochází většina pokojových rostlin, z těch nejznámějších jsou to určitě filodendrony a monstery. V tropických lesích panuje horké a značně vlhké ovzduší. Hustá klenba stromů propouští do míst, kde tyto druhy rostou jen zanedbatelné množství slunečních paprsků. Těmto druhům nebude vadit krátící se podzimní dny ani ustupující intenzita slunečního svitu, ale zcela bez světla se také neobejdou. Špatně by však mohly reagovat na minimální vzdušnou vlhkost, která se snižuje sáláním tepla z radiátorů nebo přímo z vytápění podlah. Proto nezapomínejme pravidelně rosit listy. Vhodným způsobem zvlhčování vzduchu v okolí rostlin je naplnění dna okrasného tácku malými oblázky zalitými vodou. Na ně pak postavíme květináč s rostlinou. Ochráníme tak naše rostliny. Pokojové rostliny jsou otužovány již během transportu z domovských zemí a pokud je udržíme celou zimu v konstantní teplotě, která dlodobě neklesne pod 18°C. Široká škála listových rostlin jako jsou begónie, ty se bez vlhkosti neobejdou, pocházejí z tropických oblastí jako je Afriky.

Přidat komentář

Bydleniainspirace.cz
Logo